Дніпропетровська Обласна спілка громадських об’єднань Асоціація ХіД була організована у 2008 році трьома громадськими неурядовими організаціями, а саме: Дніпропетровським обласним відділенням «За здоровий регіон» громадської організації «Українська Асоціація сприяння охороні здоров’я населення», громадською організацією «Бізнес-Центр» «Новий початок» і молодіжною громадською організацією «Міст» з м. Першотравенськ в Дніпропетровській області.

На своїх зустрічах громадські активісти цих організацій, обговорюючи стан українського суспільства, бачили серйозні виклики, що стояли перед ним. Всі вони вимагали згуртованості людей і спільних практичних дій. Нажаль українське суспільство фрагментовано і розпорошено. Саме щоб бути прикладом для зворотного процесу – процесу об’єднання і було прийняте рішення об’єднатися у Спілку задля реалізації великих соціально значимих Проектів. Активісти мріяли про Проекти, реалізація яких мала б суттєво і позитивно впливати на якість життя людей. Тому вирішили обрати напрямками своєї діяльності головні сфери життєдіяльності суспільства, а саме: соціальну, економічну, інформаційну, культурну,політичну, релігійну та освітню сфери, захисту.

В перші роки (2008-2009) своєї діяльності актив Асоціації в основному проходив навчання на різних навчальних заходах українських і міжнародних фундацій та сам займався просвітницькою діяльністю а саме:

  • Два роки працювала організована активом «Школа бізнесу і політики», яка, практично кожну неділю, збирала до 20 осіб по кожному заявленому напрямку.
  • Проводилися окремі семінари і консультації з запрошенням авторитетних у фінансових, економічних і політичних колах осіб.

Проводилися благодійні акції допомоги:

  • Дитячим будинкам – у період пандемії грипу. Збирали кошти на які купували спеціалізовані дезінфікуючі засоби для дитячих будинків.
  • Багатодітній сім`ї Тузенків (9-теро дітей) за її зверненням.
  • Брали участь в організації новорічних свят для дітей з багатодітних сімей та дітей без батьківської опіки.
  • Організовували для дітей інвалідів відвідування вистав в театрі ім. Шевченка і Дніпропетровського Цирку.

У 2011 році Спілка виступила ініціатором створення у м. Дніпро на той час Дніпропетровську «Альтернативної громадської Ради», в яку увійшли дієві громадські організації яких, порушуючи всі їх права, не допустили на Установчі Збори по обранню Ради при Обласній Державній Адміністрації. Альтернативна громадська Рада збиралася на щотижневі збори у орендованому Асоціацією приміщенні по актуальним питанням і діяла майже півтора року з дня її утворення, вирішуючи різноманітні соціальні питання людей, намагаючись гуртувати громадські організації.

Також у 2011 році Радою Асоціації було прийняте рішення щодо співпраці з незалежними профспілками робітників торгівлі і послуг. Разом активісти Асоціації і профспілок, вивчивши досвід підприємців м. Дрогобича, створили «Координаційну Раду підприємців» яка допомагала підприємцям малого і середнього бізнесу витримувати свавілля фіскальних органів. Започаткована у Дрогобичі програма «У єдності сила» за якою була створена мобільна юридична бригада яка виїздила за дзвінком підприємця на місце події. Ця суттєва допомогла дозволила багатьом підприємцям малого бізнесу витримати тиск і продовжити свою діяльність.

Починаючи з 2012 року Асоціація активно співпрацювала з Всеукраїнськими рухами:

  1. «Чесно».
  2. Асамблеєю малого і середнього бізнесу.
  3. Громадянською Асамблеєю України.

На базі Асоціації та за іі організаційною підтримкою проводилися тренінги, форуми, дискусійні і робочі зустрічі, круглі столи і Скайп–конференції цих рухів і організацій.

Натомість актив Асоціації, обговорював і розробляв Проект утворення постійно діючого Громадського Центру суспільних ініціатив під назвою «Український простір». Цей Проект народився як відповідь на бажання багатьох українців які проживають на Дніпропетровщині, штучно зрусифікованій, у певні історичні часи, території, відновити тут українську культуру, традиції, мову і загалом український спосіб життя. Розуміючи, що це завдання не можна реалізувати водночас, вирішили створити простір постійно існуючого україномовного культурно-освітнього середовища.

За загальним баченням планувалося що «Український простір» вмістить в собі діяльність по всім заявленим Асоціацією напрямкам у вигляді окремих і, водночас, пов’язаних між собою національною ідеєю Проектів.

Активісти Асоціації, кожен з яких на той час вже мав достатньо великий життєвий досвід і знання в своїх професійних сферах, розуміли, що для реалізації такого масштабного і довгострокового Проекту необхідні значні ресурси і фінансові інвестиції. Крім того законодавча база, що регулювала діяльність громадських об’єднань, суттєво обмежувала можливості щодо реалізації Проекту. Тому, після розробки загальної концепції Проекту і викладення її у першій Пояснювальній записці було прийняте рішення щодо поступової реалізації кожної частини Проекту як окремої і самостійної.

Після внесення змін до Закону «Про громадські об`єднання», які ввелися в дію з 1.01.2013 року, можливості громадських об’єднань були значно розширені і з’явилася реальна можливість зробити перші самостійні кроки в його реалізації. На початку цього ж року Асоціація підписує договір оренди нежитлового приміщення в Амур-Нижньодніпровському районі міста, і починає реалізацію першої частини свого Проекту в освітньому напрямку – відкриває Дитячий україномовний дошкільний заклад – Центр Формування і Розвитку особистості. Центр назвали «Софія», та в 2015 році назву змінили на свою оригінальну – «ЯсенЯ». Силами свого громадського активу, за фінансової підтримки декількох невеликих комерційних структур та своїх особистих коштів, активісти відремонтували приміщення 75 кв. м, придбали франшизу, що давала можливість використовувати авторську програму Н.В. Імбіцької – «Світлячок», підготували першу команду педагогів-психологів для роботи з дітьми і у вересні 2013 року Центр розпочав свою роботу.

За два роки потому вже у відремонтованому приміщенні в 209 кв.м Центр запрацював як повноцінний дитячий садок. Сьогодні в Центрі займається біля 35 дітей віком від одного до восьми років.

Майже водночас з відкриттям дитячого Центру розпочала свою роботу фольклорно-мистецька студія «Бойового Гопака», потім створився молодіжний простір з танцювальних студій «Течія» та «Холі», знайшов для себе майданчик для репетицій і молодіжний театр «Дорімена». За цей час в «Українському просторі» було проведено: 4 – фестивалі, 2 – українські вечорниці, 2 – ярмарки, 5 – дитячих свят.

На протязі 2015-2016 років систематично проводились лекції в Громадському Університеті.

Та однією з важливіших ідей діяльності Громадського Центру є відкриття загальноосвітньої «школи майбутнього» – майданчика для інноваційної педагогіки. Це складне завдання громадський актив ставив собі водночас з появою ідеї про відкриття Громадянського Центру і продовжує працювати над його втіленням. За цей час активістами вивчено багато існуючих в світі педагогічних систем і підходів до організації навчального закладу, вивчена законодавча база з питань освіти, разом з педагогами новаторами напрацьований системний підхід і цілісне бачення навчального процесу. Наступним етапом підготовки до вирішення цього завдання є пошук і професійна підготовка вчителів для роботи в новій, не схожій на існуючі, школі. Паралельно розробляється архітектурний проект ГЦ як унікального простору громадських ініціатив.

Для вирішення складного завдання – відбору і підготовки вчителів для школи нового типу – з’явилася ідея створення неформального простору для молодих і амбітних вчителів – «Клуб Креативної Освіти». В цьому просторі планується створення затишної атмосфери довіри до молодих і зацікавлених в особистому професійному зростанні вчителів, пробудження їх творчого потенціалу, вивчення і обговорення нових педагогічних підходів, знайомства з їх особистими ідеями для створення можливостей їх реалізації. Роботу Клуба «КаКаО» планується розпочати на початку квітня місяця 2018 року.

Голова Ради

Сівак А.В.